Odszkodowanie za wypadek na chodniku

Wypadek na chodniku – odszkodowanie

Okres zimowy to czas w którym zarówno kierowcy jak i piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Zaśnieżone i oblodzone drogi znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji i poważnych wypadków z udziałem pojazdów. Z kolei pokryte lodem i śniegiem chodniki stwarzają zagrożenie dla pieszych. Ryzyko jest tym większe, że stan wielu dróg i chodników jest dramatycznie słaby i wymagają one natychmiastowego remontu. Poluzowana i oblodzona płyta chodnikowa, pokryta warstwą śniegu co uniemożliwia ocenę jej stanu, to niemal pewny przepis na wypadek. Po wypadku wielu ludzi czuje się zagubionych. Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie chodnika w odpowiednim stanie? Jaki podmiot jest zobowiązany naprawić szkodę z tytułu wypadku na oblodzonym lub uszkodzonym chodniku? Jakie dowody należy zebrać? Jakie roszczenia przysługują z tytułu wypadku na oblodzonym lub uszkodzonym chodniku? Gdzie znaleźć pomoc w dochodzeniu odszkodowania i zadośćuczynienia po wypadku? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY ZA STAN CHODNIKA

Zarządca drogi

Stosownie do ustawy o drogach publicznych utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą należy do kompetencji zarządcy drogi. Co do zasady zarządcami dróg są dla dróg:

  1. krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
  2. wojewódzkich – zarząd województwa;
  3. powiatowych – zarząd powiatu;
  4. gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Zgodnie z podziałem kompetencji w m.st. Warszawie drogi kategorii gminnej zarządzane są przez właściwie terytorialne urzędy dzielnic.

Obowiązki zarządcy drogi

Orzecznictwo sądów powszechnym wskazuje, że na zarządcy drogi ciąży szeroko rozumiany obowiązek wykonywania ogółu prac zabezpieczających i remontowych. Zarządca po powzięciu informacji o usterce zobowiązany jest podjąć czynności przywracające pierwotny (prawidłowy) stan nawierzchni. Obowiązki zarządcy drogi obejmują dokonywanie bieżących robót konserwacyjnych, porządkowych i innych, których celem jest poprawa jakości i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu. Jego pierwszoplanowym zadaniem jest utrzymanie drogi w stanie wykluczającym narażenie użytkowników na wypadek, pozostający w związku przyczynowym z ich wykorzystaniem.

Orzecznictwo sądów wypracowało również wytyczne w jakich aspektach należy badać czy zarządca drogi wypełnił należycie swoje obowiązki. Zarządca drogi powinien dołożyć wszelkich starań aby nawierzchnia drogi, w tym chodnika, zapewniała bezpieczne poruszanie się. Poziom staranności wymagany od zarządcy jest zdecydowanie wyższy niż staranność wymagana od zwykłego przechodnia w obserwacji ewentualnych przeszkód na chodniku. Obowiązek zarządcy drogi ma szczególny, ustawowy charakter bowiem wynika z ustawy o drogach publicznych. Obowiązek przechodnia do zwracania uwagi na ewentualne nierówności i przeszkody wynika wyłącznie ze wskazań rozsądku i doświadczenia życiowego.

Praca zarządu drogi publicznej powinna być tak zorganizowana, aby miał możliwość odpowiedniego szybkiego stwierdzenia wystąpienia na drodze zagrożeń bezpieczeństwa ruchu. W sytuacji gdy kontrola stanu dróg i chodników jest dokonywana bardzo rzadko to nie można uznać, że praca Zarządu była zorganizowana poprawnie i zgodnie z przepisami. Takie postępowanie nie zasługuje na ochronę w świetle przepisów prawa.

Związek przyczynowy

W tego rodzaju sprawach ocena związku przyczynowego polega na zbadaniu, czy określone działanie gdyby zostało podjęte, zapobiegałoby szkodzie. Takim działaniem może być wymiana poluzowanej płyty czy usunięcie śniegu i lodu z chodnika. Należy przy tym wykazać, że istniała obiektywna potrzeba i możliwość podjęcia takich działań przez zarządcę. Przy formułowaniu oceny należy wziąć pod uwagę zasady wiedzy i doświadczenia życiowego. Pozwala to oszacować, z jak dużym prawdopodobieństwem ukształtowałyby się stosunki faktyczne, gdyby zostało podjęte zaniechane działanie.

WYPADEK NA CHODNIKU – JAKIE DOWODY ZEBRAĆ

Dokumentacja medyczna

W pierwszej kolejności należy skupić się na swoim zdrowiu i nie bagatelizować żadnego urazu. Szok powypadkowy i adrenalina skutecznie uśmierzają ból. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Dlatego nie wolno lekceważyć zdarzenia i należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zachowujemy wszelką dokumentację medyczną. Jeżeli konieczne było wezwanie karetki pozyskaj kartę wyjazdową pogotowia ratunkowego. Dokumentacja medyczna będzie konieczna w celu dochodzenia roszczeń od podmiotu odpowiedzialnego lub jego ubezpieczyciela.

Okoliczności zdarzenia

Oprócz zakresu obrażeń ciała doznanych na skutek wypadku musimy wykazać również jego okoliczności. W tej kwestii najbardziej cenne będą oświadczenia świadków zdarzenia oraz dokumentacja fotograficzna miejsca wypadku. W obecnych czasach ulice naszpikowane są kamerami monitoringu miejskiego bądź prywatnego. Jest duża szansa, że miejsce zdarzenia było objęte monitoringiem, który uchwycił sam moment wypadku. W celu pozyskania nagrań warto wrócić na miejsce zdarzenia i odwiedzić okoliczne budynki w celu pozyskania informacji czy istnieje nagranie wypadku. Nie należy z tym jednak zwlekać – systemy monitoringu przechowują nagrania jedynie z ostatniego ograniczonego okresu (np. 2 tygodnie, miesiąc).

Konsekwencje wypadku

Dokumentacja medyczna i potwierdzenia okoliczności zdarzenia to nie wszystko. Potrzebujesz jeszcze dowodów wykazujących następstwa zdarzenia w sferze psychicznej i majątkowej. Dowodami mogą być dokumenty, oświadczenia i zeznania świadków, dokumentacja fotograficzna, nagranie wideo czy opinia biegłego.

Cierpienia psychiczne

Każdy wypadek zostawia ślad w sferze emocjonalnej człowieka. W zależności od indywidualnych cech człowieka i okoliczności konkretnej sprawy może być on bardziej lub mniej intensywny. Będą to negatywne przeżycia związane z odczuwaniem bólu, koniecznością długiej rekonwalescencji czy ograniczenia dotychczasowego trybu życia. Dowody jakie możemy wykorzystać w tym zakresie to przede wszystkim własny opis skutków zdarzenia oraz opinia psychologiczna. Pomocne mogą być również zeznania świadków, którzy opowiedzą jak zdarzenie wpłynęło na Twoje życie po wypadku. Najczęściej będą to więc osoby bliskie, które pomagały Ci radzić sobie ze skutkami zdarzenia. Wszelkie cierpienia psychiczne związane z wypadkiem stanowią podstawę do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę zadośćuczynienia.

Koszty leczenia i rehabilitacji

Wypadki na oblodzonych lub uszkodzonych chodnikach skutkują najczęściej powstaniem urazów ortopedycznych. Pierwsza pomoc i wizyta w szpitalu mają na celu rozpoznanie powstałych urazów, diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Następstwem urazów ortopedycznych jest również rehabilitacja, która może być długotrwała i kosztowna. Niestety, zakres świadczeń oferowany przez publiczny sektor służby zdrowia nie zawsze jest wystarczający. Do tego dochodzą nieracjonalnie długie terminy oczekiwania na wizyty u specjalistów. Wskazane czynniki powodują, że Poszkodowany niekiedy jest zmuszony szukać pomocy w prywatnym sektorze usług medycznych. Koszty leczenia w prywatnych placówkach są często bardzo wysokie. Zgodnie z orzecznictwem, nie jesteś zobowiązany do wykazania w każdym przypadku, że nie mogłeś skorzystać ze świadczeń NFZ. Uwzględniając okoliczności konkretnej sprawy możesz dochodzić zwrotu kosztów leczenia w prywatnej placówce od podmiotu odpowiedzialnego.

Bardzo przydatne dla sprawy i pomocne dla Twojego adwokata będą dowody potwierdzające konieczność skorzystania z prywatnego sektora służby zdrowia. Na przykład może to być zaświadczenie ze wskazaniem najbliższych możliwych terminów wizyty u specjalisty czy rehabilitacji. Jeżeli są one odległe to w celu realizacji obowiązku minimalizacji szkody uzasadnionym będzie skorzystanie z usług płatnych ale dostępnych od razu. Brak podjęcia leczenia w najbliższym możliwym czasie może pogłębić urazy i powiększyć szkodę. Brak szybkiej reakcji i odłożenie leczenia w czasie może również sprawić, że powrót do dawnej sprawności będzie niemożliwy.

Poniesione koszty leczenia i rehabilitacji należy udokumentować. Najwyższy walor dowodowy mają w tym zakresie faktury imienne. Paragony fiskalne nie wykazują tożsamości nabywcy. Paragony potwierdzają jedynie, że w jakimś sklepie doszło do określonej transakcji. Nie ma pewnością, że nabywcą wskazanych tam artykułów był właśnie Poszkodowany. Jest zatem ryzyko, że podmiot odpowiedzialny, jego ubezpieczyciel lub sąd zakwestionują koszty, które wykazane są wyłącznie paragonami. Niemniej należy również wskazać, że zgodnie z przepisami, jeżeli w sprawie o naprawienie szkody sąd uzna, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe, nader utrudnione lub oczywiście niecelowe, może w wyroku zasądzić odpowiednią sumę według swej oceny opartej na rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy. Pozyskanie faktury imiennej nie nastręcza jednak żadnych trudności – wystarczy o nią poprosić. Nie warto zatem pozostawiać tej kwestii do oceny i uznania sądu, gdyż może to być niekorzystne.

ROSZCZENIA Z TYTUŁU WYPADKU NA CHODNIKU

Po ustaleniu podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie chodnika na którym doszło do wypadku kolejnym krokiem będzie skierowanie wezwania do wskazania Ubezpieczyciela i nr polisy OC. Następnie, należy skierować pisemne zgłoszenie szkody wraz z określeniem swoich roszczeń. Do zgłoszenia załączamy także zgromadzone do tej pory dokumenty. Nic nie stoi na przeszkodzie aby później rozszerzyć lub zmodyfikować zgłoszone roszczenia. Jeżeli nie jesteś pewien jakie roszczenia przysługują Ci w związku z Twoją sprawą to warto skorzystać z pomocy adwokata. Po indywidualnej analizie Twojego przypadku adwokat wskaże jakie roszczenia przysługują Ci na skutek wypadku i szacunkową wysokość świadczeń. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka roszczeń związanych z uszkodzeniem ciała na skutek wypadku.

Odszkodowanie za koszty leczenia i koszty opieki

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Dla ofiar wypadków przysługuje od podmiotu odpowiedzialnego zwrot poniesionych kosztów leczenia takich jak:

  • koszty lekarstw;
  • koszty prywatnych zabiegów leczniczych;
  • koszty rehabilitacji;
  • koszty opieki, nawet jeżeli opieka sprawowana była przez osoby najbliższe.

Pamiętaj, że największą wartość dowodową w tym zakresie mają faktury imienne. Dzięki temu wykazanie poniesionych kosztów leczenia nie będzie stanowiło problemu. Fakt, iż opiekę nad poszkodowaną sprawowały bliskie jej osoby nie pozbawia Poszkodowanego prawa do żądania odszkodowania w zakresie kosztów, które musiałby ponieść z tego tytułu. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, poszkodowany nie jest bowiem zobowiązany do udowodnienia poniesionych w tym zakresie wydatków i może dochodzić roszczenia także wówczas, jeżeli opiekę nad nim sprawują osoby najbliższe

Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę

Ofiarom wypadków przysługuje także rekompensata pieniężna za doznaną krzywdę psychiczną i ból. Wysokość zadośćuczynienia pieniężnego jest uzależniona od rozmiaru doznanej krzywdy. Brane są pod uwagę intensywność cierpień fizycznych i psychicznych, czas ich trwania, możliwość odwrócenia następstw wypadku. Wskazane okoliczności są ocenne. Sąd orzekający w sprawie ma pewną swobodę przy ustaleniu rozmiaru krzywdy. Nie jest to jednak ocena dowolna.

W sprawach dotyczących uszkodzeń ciała Sąd bierze pod uwagę zasady określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Na etapie sądowym przeprowadzany jest dowód z badania i opinii biegłego. Wyznaczony przez Sąd biegły na podstawie akt medycznych i badania osoby wydaje opinię, w której określa stopień uszczerbku na zdrowiu. Określając wysokość należnego zadośćuczynienia Sąd bierze pod uwagę ustalony stopień uszczerbku na zdrowie ale także inne elementy (np. wiek poszkodowanego).

Renta z tytułu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej

Skutkiem wypadku może być utrata zdolności do pracy zarobkowej albo zwiększenie potrzeb lub zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość. Sprawca szkody lub ubezpieczyciel sprawcy szkody może zostać zobowiązany do zapłaty renty. Renta jest świadczeniem okresowym, którego celem jest wynagrodzenie szkody o trwałym charakterze.

Przy ustalaniu wysokości renty wyrównawczej bada się w jakim zakresie poszkodowany zachował zdolność do pracy. Następnie należy ustalić rzeczywistą, praktyczną możliwość podjęcia pracy przez poszkodowanego. Sąd bierze pod uwagę również comiesięczne zobowiązania i stałe wydatki (w szczególności konieczność zakupu leków) ponoszone przez Poszkodowanego.

*****

Mimo swojej obszerności niniejszy artykuł nie wyczerpuje całości tematu. Sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie po wypadku składają się z wielu elementów. Skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga analizy indywidualnych cech każdego zdarzenia i znalezienia odpowiedniej argumentacji prawnej. W branży odszkodowań mamy kilka lat doświadczenia. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą pomagając odzyskać ofiarom wypadków godne odszkodowanie i zadośćuczynienie. Zapraszamy do kontaktu.

W ramach pomocy prawnej świadczonej przez Kancelarię:

  • Pomożemy Ci zidentyfikować podmiot odpowiedzialny za chodnik na którym doszło do wypadku.
  • Przeanalizujemy dokumentację medyczną pod kątem możliwych do uzyskania świadczeń pieniężnych związanych z wypadkiem.
  • Zgłosimy w Twoim imieniu szkodę i będziemy Cię reprezentować w postępowaniu likwidacyjnym.
  • Skierujemy w Twoim imieniu pozew do sądu i będziemy Cię reprezentować aż do uzyskania prawomocnego wyroku.
  • W przypadku braku dobrowolnej realizacji wyroku złożymy w Twoim imieniu wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.