Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Podstawowym obowiązkiem każdego z rodziców jest przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą wspólnie założyli. Obowiązek alimentacyjny ma przede wszystkim zagwarantować środki utrzymania dla tych członków rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie oraz własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. W takim przypadku rodzic jest zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych wobec dziecka chyba, że dziecko posiada dochody wystarczające na pokrycie jego utrzymania. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w momencie, gdy sąd nakłada obowiązek alimentacyjny, nie określa on terminu do kiedy obowiązek powinien trwać. W przyszłości może to powodować pewne komplikacje ze względu na możliwe zmiany sytuacji życiowej osoby zobowiązanej do alimentacji, jak również tej uprawnionej do pobierania alimentów. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie czy możliwe jest uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Przesłanki uchylenia alimentów

Przepisy prawne przewidują sytuacje, w których rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka. Skuteczne uchylenie obowiązku alimentacyjnego może mieć miejsce w przypadku, gdy zachodzi jedna z następujących przesłanek uchylenia:

  1. dziecko jest w stanie utrzymywać się samodzielnie
  2. uprawniony do alimentów posiada majątek, który pozwala mu samodzielnie pokryć koszty utrzymania
  3. obowiązany do alimentacji nie jest w stanie realizować swojego obowiązku bez nadmiernego uszczerbku finansowego dla siebie
  4. dorosłe dziecko nie stara się uzyskać samodzielności
  5. żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego

Najbardziej popularne sytuacje to te, w których rodzic może uchylić się od alimentów wobec dziecka pełnoletniego, gdy wiążą się one z nadmiernym dla niego uszczerbkiem lub gdy dziecko nie stara się samodzielnie utrzymywać. Często występuje również tzw. “zmiana stosunków” czyli w razie zmiany stosunków rodzic może żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Zastosowanie przez ustawodawcę określenia “zmiana stosunków” dotyczy przede wszystkim różnorodnych sytuacji życiowych, które w znaczącym stopniu wpływają na życie jednej ze stron stosunku alimentacyjnego. Zatem nie każda zmiana w życiu obowiązanego czy uprawnionego do alimentów będzie podstawą do zmiany orzeczenia alimentacyjnego, w szczególności jeśli nie ma charakteru trwałego, zasadniczego, a w szczególności nie  wpływają na istnienie czy zakres obowiązku alimentacyjnego.

Wymagane dokumenty

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego wiąże się przede wszystkim z ustaleniem przez sąd czy zachodzi jakakolwiek przesłanka uzasadniająca zniesienie obowiązku lub stwierdzenia, że niniejszy obowiązek ustał. Warto podkreślić, że dla skutecznego uchylenia alimentów istotne jest przede wszystkim przedstawienie argumentów oraz dokumentów potwierdzających taki stan rzeczy – będą to wszelkiego rodzaju rachunki, faktury, wyciągi z kont bankowych, umowy o pracę czy umowy najmu. Jakakolwiek dokumentacja uzasadniająca przede wszystkim aktualną (zmienioną) sytuację finansową oraz życiową, którejkolwiek ze stron stosunku alimentacyjnego jest niezwykle pożądana. Przedstawiona przed sądem dokumentacja wykaże, że możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentacji zwiększyły się lub zmniejszyły usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów.

Postępowanie sądowe

Sprawa o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wiąże się ze złożeniem pozwu w sądzie. Sytuacja oddalenia powództwa o uchylenie alimentów jest prawdopodobna w przypadku nieodpowiedniego sporządzenia pozwu lub przedstawienia mało istotnych argumentów uzasadniających pozew. Sąd sprawdza przesłanki uchylenia alimentacji oraz przedłożoną dokumentację w sprawie i wyznacza rozprawę dlatego w takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który będzie reprezentować nas przed sądem i w odpowiedni sposób argumentuje zasadność uchylenia obowiązku alimentacyjnego.

Jeśli są Państwo zainteresowani profesjonalną obsługą prawną sprawy z zakresu prawa rodzinnego lub sporządzeniem pozwu o uchylenie alimentów, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu celem indywidualnej analizy prawnej.