Obsługa prawna klubu sportowego
W ciągu ostatnich lat możemy zaobserwować dynamiczny wzrost zainteresowania sportem. Jak wynika z badań, główne czynniki jakie zachęcają nas do uprawiania sportu to poprawa stanu zdrowia i kondycji fizycznej, relaks i zabawa, zaspokojenie potrzeby współzawodnictwa. Aktywność fizyczna pełni także funkcję socjalizacyjną – rozwija umiejętności interpersonalne, uczy dyscypliny oraz pracy w zespole. Sukcesy polskich sportowców, m.in. Roberta Lewandowskiego, Igi Świątek czy Jana Błachowicza, przyciągają uwagę ludzi w kierunku reprezentowanych przez nich dyscyplin sportowych (piłka nożna, tenis, MMA).
Szanse i wyzwania dla przedsiębiorców
Rosnący popyt na usługi branży sportowej spowodował pojawienie się wielu nowych klubów sportowych. Powstają zarówno nowe filie znanych i dużych sieci klubów sportowych, jak również kameralne studia fitness. Konkurencja na rynku motywuje również istniejące kluby do poszerzenia swojej oferty o nowe rodzaje zajęć. Popularnością cieszą się także treningi personalne pod okiem zawodowych trenerów, które pozwalają dopasować trening do indywidualnych potrzeb.
Popularność sportu skupia zainteresowanie inwestorów. Firmy inwestują w sponsoring wydarzeń i klubów sportowych ponieważ zależy im na pozytywnym nastawieniu do ich marki, ale także świadomości marki i jej produktów. Rozwijająca się branża sportowa jest również ciekawa dla osób które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Jeżeli ktoś poświęcił większość swojego życia aby osiągnąć mistrzostwo w swojej dyscyplinie to naturalne jest, że pragnie przekazywać swoją wiedzę innym zarabiając w ten sposób na życie.
Usługi prawne dla sportowca indywidualnego
Sport zawodowy stwarza dla indywidualnych sportowców szansę na zrobienie wielkiej kariery i spełnienie marzeń. Oprócz szans istnieją również zagrożenia. Nowoczesne kluby sportowe to wysoko wyspecjalizowane firmy, których celem gospodarczym jest osiągnięcie zysku. Świat sportu profesjonalnego pełen jest ludzi, którzy gotowi są wykorzystać brak doświadczenia życiowego młodego sportowca dla osiągnięcia własnych korzyści. Poświęcając całą energię na pracę nad talentem ciężko jest posiadać wiedzę z zakresu prawa i biznesu, która pozwoliłaby uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy. Aby zabezpieczyć swoje interesy warto skorzystać z pomocy adwokata. Prawnicy naszej Kancelarii pomogą Ci przeanalizować umowę z klubem, agentem lub sponsorem pod kątem niekorzystnych dla Ciebie rozwiązań. W przypadku braku otrzymania wynagrodzenia nasza Kancelaria pomoże Ci przeprowadzić proces windykacyjny, zarówno na drodze polubownej jak i sądowej.
Pomoc prawna dla klubów, akademii i stowarzyszeń sportowych
Branża sportowa stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań natury prawnej. Rozwiązaniem problemu może być obsługa prawna klubu sportowego przez wyspecjalizowaną Kancelarię.
Klub sportowy – forma działalności
W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią formę prawną prowadzenia działalności. W branży sportowej najczęściej będą to stowarzyszenie, fundacja, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia działalności będzie sporządzenie dokumentacji założycielskiej (statut stowarzyszenia lub fundacji, umowa spółki). Powinny one odzwierciedlać cele założycieli i ich wizję biznesową a jednocześnie mieścić się w ramach prawnych.
Rejestracja klubu sportowego
Kolejny krok to rejestracja nowo zawiązanego podmiotu. Proces rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym jest mocno sformalizowany. W toku rejestracji konieczne jest przygotowanie i złożenie szeregu dokumentów. Braki formalne w dokumentacji mogą wydłużyć cały proces rejestracji nawet o kilka miesięcy. Warto więc powierzyć wykonanie tego zadania wyspecjalizowanej kancelarii.
Umowy dla klubu sportowego
Ważne jest również przygotowanie odpowiednich umów które zabezpieczą interesy właściciela. Dotyczy to zarówno sfery wewnętrznej klubu (umowy z Klientami).
Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć umowę najmu lokalu, umowy z pracownikami, trenerami, zawodnikami. Przykładowo, umowa najmu powinna zapewniać Ci swobodę prowadzenia działalności z jednoczesnym zapewnieniem jej trwałości. Nie chcesz znaleźć się w sytuacji gdy w połowie sezonu rozgrywkowego właściciel obiektu treningowego wypowiada Ci umowę i wzywa do opuszczenia obiektu. Umowa z pracownikami i trenerami powinna być napisana w sposób nie pozostawiający pola do sporów interpretacyjnych. Pracownicy i trenerzy są wizytówką klubu i to od nich rozpoczyna się droga do sukcesu. Umowa powinna zatem motywować do rozwoju, ale też zabezpieczać przed nadużyciami. Wreszcie, umowa z perspektywicznym zawodnikiem powinna sprawiać, że będzie się w klubie czuł dobrze i chciał się rozwijać. Z drugiej strony, warto zabezpieczyć kwestię inwestycji w szkolenie na wypadek przejścia do konkurencyjnego klubu.
Jeżeli prowadzisz klub sportowy otwarty na klientów zewnętrznych (np. siłownia, szkoła tenisa) bardzo ważne jest skonstruowanie dobrej umowy członkowskiej oraz regulaminu klubu. Twoja działalność nastawiona jest na zysk, który w tym przypadku pochodzi głównie ze składek członkowskich. Umowa powinna zawierać dane członka pozwalające, w przypadku braku płatności, wszcząć postępowanie windykacyjne. Kluczowe będzie również precyzyjne określenie obowiązków związanych z opłatami. Sukces Twojego klubu zależy również od jego postrzegania przez Klientów. Ważne zatem będzie stworzenie jasnego i konkretnego regulaminu klubu. Każdy użytkownik powinien wiedzieć jakie zasady obowiązują w klubie dzięki czemu będzie czuł się bezpiecznie.
Windykacja dla klubu sportowego
Niestety, częstym problemem jest również brak regulowania należności z tytułu składek członkowskich lub opłat abonamentowych. Aby zabezpieczyć finanse klubu warto wdrożyć skuteczną procedurę windykacyjną w tym zakresie. Jak wskazaliśmy w poprzednim punkcie, kluczowa w tym zakresie będzie dobra umowa członkowska. Doświadczenie pokazuje, że w tej branży zadłużenie można określić jako „rozproszone”. Wielu klientów zalega niewielkie kwoty, rzędu kilkudziesięciu złotych, które jednak razem składają się na sporą sumę która powinna wpłynąć do kasy klubu. Niestety, zdarza się iż koszty windykacji pojedynczej osoby przewyższają kwotę jej zaległości. Skutkiem tego wielu przedsiębiorców odpuszcza rozpoczęcie windykacji swoich pieniędzy. Nasza Kancelaria posiada doświadczenie w procesie dochodzenia roszczeń dla klubów sportowych. Pomożemy Ci opracować i wdrożyć system, który pozwoli ograniczyć koszty windykacji niewielkich kwot. Dzięki temu sumarycznie Twój budżet zostanie uszczelniony.
******
Świadczymy obsługę prawną na rzecz podmiotów, które funkcjonują w branży sportowej, w szczególności dla siłowni, klubów sportowych, związków sportowych oraz różnego typu organizacji sportowych i trenerów. Pomoc prawną znajdą u nas również sportowcy indywidualni. W ofercie Kancelarii znajdziesz:
- pomoc w wyborze odpowiedniej formy prawnej dla klubu sportowego, trenera indywidualnego;
- przygotowanie dokumentacji do utworzenia i rejestracji klubu lub ośrodka sportowego w formie fundacji, stowarzyszenia, spółki:
- Sporządzanie oraz analiza prawna umów zawieranych przez Klub:
- umowy z zawodnikami, umowy z trenerami, umowy z pracownikami, umowy sponsorskie;
- umowa o świadczenie usług sportowych;
- umowa członkowska i ogólne warunki umowy;
- regulamin korzystania z klubu sportowego;
- wzory dokumentów (np. oświadczenie o wypowiedzeniu umowy, klauzula RODO);
- umowa o współpracy (np. udostępnienie powierzchni klubu na organizację zajęć przez trenerów personalnych);
- pomoc w dochodzeniu należności z tytułu składek członkowskich, abonamentów, płatności za usługi;
- pozostała bieżąca obsługa prawna klubu sportowego i sportowców.